• Facebook'da Paylaş!
  • Tweetle!
  • Rss Feed

Android Telefona Nasıl Format Atılır (Samsung Galaxy İçin Detaylı Anlatım)

22 Kasım 2012
Yazar: kituphaneci
5.564 views

Samsung galaxy serisi android cihazlarınızda yada android işletim sistemini kullandığınız herhangi bir cihaza kolayca format atarak ilk günkü haline getirebilirsiniz. Android cihazınıza bir kaç yöntemle format atabilirsiniz. Format atarken dikkat etmeniz gereken şey telefon hafızasında kayıtlı olan bilgilerinizi yedeklemenizdir. Eğer bilgileriniz telefon hafızasında kayıtlıysa telefonunuz ilk günkü haline geri dönüeceğinden bilgilerinizi kaybedersiniz. Telefonunuzun rehberindeki kişileri sim rehberine yedekleyip resim ve müziklerinizi de hafıza kartınıza yedekleyerek rahatça cep telefonunuza format atabilirsiniz.

Samsung galaxy Ace, Mini, S2 ve diğer seriden android cep telefonunuz zamanla kullanıma bağlı olarak yavaşlamaya başlar. Akıllı cep telefonları uygulamalarla çalıştıkları için yükleyeceğiniz uygulamalar silseniz bile sisteminizde yer kaplayarak telefonunuzun yavaşlamasına sebep olur. Eğer android cihazınız yavaşlamışsa uygulamalardan dolayı yada sisteme zarar verecek dosyalardan dolayı yavaşlamıştır yada cihazınızın rami doludur. Cihazınızın yavaşlamasının sebebi ramin yüklü olmasıyla alakalıysa ramdeki bilgileri temizlemeniz gerekmektedir. Android cihazınızdan görev yöneticisine girerek geçiçi bellekteki yani ramdeki bilgileri temizleyebilir yada telefonunuzu kapatıp açarak bu sorunu çözebilirsiniz. Eğer bunu yaptığınız halde telefonunuz çok ağır çalışıyorsa format atmanız gerekmektedir. Telefonunuzun çalışmayan özellikleri olduğunda da format atmanız gerekmektedir fakat bazı sorunlar donanımsal olabilir. Format atmayı denedikten sonra hala sorun yaşıyorsanız mutlaka yetkili bir servise götürmelisiniz. Bir kaç yöntemle kolayca samsung galaxy cep telefonunuza format atabilirsiniz. Format attığınızda kullandığınız uygulama ve güncellemeler silinecektir.

Android Telefona Format Atmak İçin Yapılması Gereken İşlemler

Samsung galaxy serisi cep telefonunuz yada diğer android cihazınıza format atma yöntemleri;

  • Android cihazınızın menüsünden Ayarlar > Gizlilik > Fabrika Ayarlarını Sıfırla diyerek cihazınızı aldığınız ilk günkü haline geri getirebilirsiniz.
  • Android cihazınızın arama bölümüne *2767*3855# kodunu girip arama tuşuna basarak telefonunuzu ilk günkü haline geri getirebilirsiniz.
  • Eğer telefonunuzu açamıyorsanız yada üstteki yöntemleri kullanamıyorsanız telefonunuzu kapalı duruma getirin. Telefonunuz kapalı haldeyken ortadaki tuşa basılı tutarak açma kapama tuşuna basılı tutup telefonunuzun açılmasını bekliyoruz. Telefonunuz açıldığında ekranda wipe data diye bir seçenek göreceksiniz. Wipe data bölümünden Factory reset’ i seçip reboot now işaretleyerek telefonunuza format atıp yeniden başlatabilirsiniz.

Telefonunuza bu yöntemlerle format atmayı başaramadıysanız yada telefonunuz hala aynı durumdaysa mutlaka bir servise götürmeniz gerekmektedir. Telefonunuz donanımsal sorunlardan dolayıda düzgün çalışmayabilir.

Benzer Yazılar
Yorumlar